Labbekakklanten vs goede klanten

Ik was deze week bij een prospect. Zo’n klant waarbij je voelt: Dit is een leukerd! Hiervoor wil ik écht werken! Nu denk je misschien: “Ja, dat zegt ze vast over alle prospects!”. Niets is minder waar.
Ik werk niet voor iedereen. Zoals mijn klanten mij in het verkoopgesprek beoordelen, doe ik dat andersom ook. Want zoals je inmiddels van mij weet: Ik hou niet van labbekakkers! Wel van goede klanten!

Wat zijn labbekakklanten?
Labbekakklanten komen in elke branche voor [Hoe noem jij dit soort klanten eigenlijk? Ik ben wel benieuwd]. Wat een labbekakklant labbekak maakt zal ik illustreren hieronder. Natuurlijk overdrijf ik alles, zodat je een duidelijk beeld krijgt. Je herkent ze vast ook wel:
- Er ontbreekt een duidelijke visie en strategie in de organisatie
- Het management staat ver af van de ‘werkvloer’. Ze geven graag opdrachten naar beneden, maar halen (luisteren) niets omhoog
- Dé directeur roept geregeld verschillende dingen
- Het doel is: 500.000 klanten in ons portfolio (niemand weet waarom)
- We moeten de komende tijd onze focus op product x hebben!
- Laat product x maar zitten, nu is y aan de beurt. Allemaal op y!
- Nu zijn x, y en z tegelijk onze focus! Allemaal gaan!
- Er is een hoop gedoe en onvrede in de interne organisatie en ze geloven oprecht dat jij (wat jouw dienst ook is) dat allemaal komt oplossen.
- Ze geven aan het belangrijk te vinden aanwezig te zijn bij…Maar zeggen op het laatste moment altijd af.
- Als het even kan willen ze van de ‘helper’ ook horen wie er functioneren en wie niet
- Voor elk wissewasje moet iemand van de ‘werkvloer’ toestemming vragen aan de laag erboven. Of liever nog hoger. Ja, ook voor een bloemetje voor een zieke collega.
- Als er om duidelijkheid gevraagd wordt over het te volgen pad, hoor je zuchten. “Pfff moeten we dan nu weer uitleggen?”
Dit soort organisaties zijn aan het overleven. Je ziet het ook aan de cijfers. Er zit al lange tijd geen groei meer in. Ik kom ze gelukkig niet vaak tegen, maar als ik ze tegenkom, laat ik ze graag links liggen.
Wat zijn goede klanten?
De prospect waar ik laatst was, was geen labbekakklant. Dat was mij al snel duidelijk. In het gesprek waren ze erg enthousiast over de training, maar gaven direct aan: “Wij moeten zelf wel een rol spelen. We moeten onze visie en strategie nog duidelijker overbrengen. Wellicht is het goed als jij ook meekijkt. Want dit kan ook in de training allemaal helpen.”
Ze hadden zelf al een duidelijk beeld over hun collega’s. Want ze luisteren regelmatig met ze mee als ze met klanten praten. Zowel aan de telefoon als face to face. Dat vinden ze belangrijk.
Wat ze ook belangrijk vinden is hoe hun collega’s naar de toekomst van de branche kijken. Zij spreken hun klanten namelijk regelmatig. En die informatie nemen ze graag mee in hun organisatiestrategie.
Hun instelling is: de verantwoordelijkheid moet zo laag mogelijk liggen. Binnen bepaalde grenzen mogen de collega’s dus zelf bepalen welke klanten iets extra’s krijgen bij bijvoorbeeld een geboorte, een huwelijk, ziekte of iets dergelijks.
En nog een heel belangrijk onderdeel: Hun mensen moeten zich kunnen blijven ontwikkelen. In hun functie en als mens. Daar hebben ze regels voor en ook budget.
Hun visie op salestraining is: sales is topsport. Je moet dus blijven trainen om ‘in conditie’ te blijven of nog beter te worden. En beter worden is niet persé meer omzet. Nee, bij dit soort bedrijven kan dat ook: Meer klanttevredenheid zijn of diepere gesprekken met klanten of minder klanten die vertrekken, etc.
Kijk eens wat een goede klanten!
Ik werk al met dit soort klanten. Kijk maar: Media Info Groep, Value Zipper, Babilou Family, HYPR, etc.
Dank jullie wel dat jullie zulke fijne, leuke en goede klanten zijn! Ik heb jullie lief!
Ik wens je allemaal een week met goede klanten in de ruimste zin van het woord.